Ta kraina święta, niepojęta
w tej krainie pięknie, tajemniczo,
tu nad nami bieszczadzkie anioły
uskrzydlone bieszczadzką modlitwą…
A. Ziemianin
Nieistniejąca już cerkiew w Smereku (1875).
Położoną w dolinie Wetlinki u stóp góry Smerek (1222 m. n.p.m) wieś Smerek założono przed 1529 rokiem. Nazwa pochodzi od łemkowskiego słowa smrek (świerk). Na początku XX wieku Smerek stał się lokalnym ośrodkiem przemysłu drzewnego: działały w nim dwa tartaki i przedłużono kolej wąskotorową z Cisnej do przysiółka Beskid w dolinie potoku Smerek. W 1921 wieś liczyła 107 domów i 674 mieszkańców. Tutejsza cerkiew parafialna z 1875 roku należała do najpiękniejszych w Bieszczadach. Po II wojnie światowej mieszkańców wysiedlono, a wieś uległa całkowitemu zniszczeniu.
Tekst wg przewodnika „Bieszczady”; Rewasz 2000
Zdjęcie wg „Cerkwie w Bieszczadach”; Rewasz 2005
Obecnie Smerek jest miejscowością letniskową; stałych mieszkańców jest ok. 100.
W odległości 50 m od zajazdu przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego.
Możliwe wycieczki: na Okrąglik (1101 m n.p.m.) przez Fereczatą (1102 m n.p.m.) – 3,5 h, 13 punktów do GOT, a dalej na Jasło (1153 m n.p.m) – najwspanialszy punkt widokowy w tej części Bieszczadów; na Okrągliku szlak ten łączy się z niebieskim szlakiem granicznym (na zachód na Styrb – 1012 m n.p.m., na południowy wschód na Rabią Skałę – 1169 m n.p.m.). W drugą stronę szlak czerwony prowadzi na Smerek (1222 m n.p.m.) – 3 h, 14 punktów do GOT, a dalej na Połoninę Wetlińską (1251 m n.p.m.). Ponieważ centrum Smereka leży na wysokości ok. 600 m n.p.m., różnica wysokości przy podejściu na Okrąglik wynosi około 500 m, a na Smerek – ponad 600.
W razie potrzeby oferujemy pomoc w organizacji transportu, np. w przypadku wycieczek okrężnych.
Wyciąg „Kalnica”W odległości 2,5 km znajduje się stok i wyciąg narciarski Kalnica, o łącznej długości tras 2,3 km i różnicy wysokości 100 m. Na miejscu można także wypożyczyć sprzęt narciarski oraz skorzystać z pomocy instruktora. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie wyciągu.
W całym rejonie Bieszczadów Wysokich panują w zimie idealne warunki do uprawiania turystyki narciarskiej. Istnieje możliwość wypożyczenia nart biegowych, a także wynajęcia instruktora. Szczegółowych informacji udzielamy na życzenie.
Wspomniane wyżej miejsca obfitują w punkty widokowe, piękne krajobrazy, lasy i formy geologiczne. Warto także wspiąć się w okolice Rabiej Skały i podziwiać niezwykły las karłowatych buków i rzadkie w Bieszczadach skalne urwisko. Na zachodnim stoku Smereka znajdują się piękne gołoborza, a na szczycie – interesujące wychodnie skalne, porośnięte unikatową roślinnością górską i karłowatymi drzewami. Innym godnym polecenia celem wycieczki, tym razem bez wspinaczki, jest rezerwat Sine Wiry: skalisty przełom Wetlinki. Dojście od strony miejscowości Buk lub z Kalnicy przez Jaworzec.
Na mniej uczęszczanych szlakach można jeszcze spotkać węże (przypominamy: wszystkie są pod ścisłą ochroną jako gatunki zagrożone wyginięciem, także demonizowana przez naiwne opowieści żmija zygzakowata!), jaszczurki i płazy (warto zwrócić uwagę na kumaka górskiego i będącą niejako symbolem Bieszczadów – salamandrę plamistą). Bieszczady są także rajem dla każdego obserwatora ptaków. Czasami można zobaczyć niedźwiedzia, jednak o wiele rzadziej, niż niesie fama, w jesieni można przysłuchiwać się jeleniom na rykowiskach, a w zimie – nawoływaniom wików.Bieszczadzki Park Narodowy
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Po II wojnie światowej nasz rejon został całkowicie wyludniony i spustoszony. Jednak wytrawni turyści mimo to znajdą tu liczne ciekawe obiekty. Są to najczęściej pozostałości cerkwi i cmentarzy, na niektórych można w zadumie podziwiać resztki nagrobków i krzyży.
Niewątpliwie najciekawszym miejscem jest Łopienka. Łopienka powstała przed 1552 rokiem. We wsi znajdowała się cerkiew p.w. Św. Paraskewii z łaskami słynącą ikoną Matki Bożej. Do końca wojny odbywały się tam odpusty słynne także poza granicami Bieszczadów; zostały one wznowione po 2000 roku. Ikonę szczęśliwie uratowano z zawieruchy powojennej i dziś znajduje się w Polańczyku. W latach sześćdziesiątych XX wieku planowano w Łopience utworzyć skansen z zrekonstruowanymi budynkami z Bieszczadów, jednak władze lokalne to uniemożliwiły. Cerkiew z 1757 roku została odbudowana dzięki pracy społecznej wielu osób.
W dolinie Łopienki działa studencka baza namiotowa. Dojście do Łopienki od parkingu za miejscowością Buk – ok. 40 minut.
Bieszczadzki Park NarodowyNiezwykłą atrakcją jest Bieszczadzka kolej leśna, kursująca z Majdanu do Smolnika oraz z Majdanu do Przysłupia. Dalsze informacje i rozkład jazdy znajdą Państwo na stronie Bieszczadzkiej Kolei Leśnej.
Ta część Bieszczadów jest doskonałym miejscem do uprawiania turystyki rowerowej i konnej. Większość dróg i ścieżek poza obszarem Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest przez cały rok dostępna dla kolarzy i jeźdźców (w odróżnieniu od turystów zmotoryzowanych). W odległości 5 km znajduje się stadnina koni, a także wypożyczalnia quadów.
Wychodnie skalne i karłowate jarzębiny na grani Bukowego Berda (1311 m n.p.m.).